    KOINO KBL25EP-L3C-Y22
    Part No.:
    KBL25EP-L3C-Y22
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedKBL25EP-L3C-Y22.pdf
    Description:
    SWITCH E-STOP PULL RESET 5A 250V
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Reset Operation:
    Pull
    Circuit:
    4PST-2NO/2NC
    Switch Function:
    Off-On
    Features:
    Illuminated (Yellow)
    Current Rating (Amps):
    5A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP40
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VDC
    1. How to order KBL25EP-L3C-Y22 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the KBL25EP-L3C-Y22 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KBL25EP-L3C-Y22?
    Image KBL25EP-L2C-G KBL25EP-L3C-Y KBL25EP-L1C-R KBL25EP-L2C-G22 KBL25EP-L3C-Y22
    Part Number KBL25EP-L2C-G KBL25EP-L3C-Y KBL25EP-L1C-R KBL25EP-L2C-G22 KBL25EP-L3C-Y22
    Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
    Series K K K K K
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Reset Operation Pull Pull Pull Pull Pull
    Switch Function Off-On Off-On Off-On Off-On Off-On
    Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC) 5A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
    Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Panel Cutout Dimensions Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
    Ingress Protection IP40 IP40 IP40 IP40 IP40
    Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 24 VDC 6 VDC 12 VDC 24 VDC