    IXYS VW2X30-12IO1
    Part No.:
    VW2X30-12IO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVW2X30-12IO1.pdf
    Description:
    MODULE AC CTLR 2X30A 1200V V1-A
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    2-Phase Controller - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes:
    4 SCRs
    Voltage - Off State:
    1.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    14 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    22 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    200A, 210A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order VW2X30-12IO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VW2X30-12IO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VW2X30-12IO1?
    Image VW2X30-08IO1 VW2X30-12IO1
    Part Number VW2X30-08IO1 VW2X30-12IO1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case Module Module
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Structure 2-Phase Controller - All SCRs 2-Phase Controller - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes 4 SCRs 4 SCRs
    Voltage - Off State 800 V 1.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 14 A 14 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 22 A 22 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A, 210A 200A, 210A
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)