    IXYS VVZ110-14IO7
    Part No.:
    VVZ110-14IO7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    PWS-E2
    Description:
    RECT BRIDGE 3PH 110A 1400V PWSE2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    PWS-E2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
    Number of SCRs, Diodes:
    3 SCRs, 3 Diodes
    Voltage - Off State:
    1.4 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    110 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    58 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    1150A, 1230A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order VVZ110-14IO7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VVZ110-14IO7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VVZ110-14IO7?
    Image VVZ110-12IO7 VVZ110-14IO7
    Part Number VVZ110-12IO7 VVZ110-14IO7
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case PWS-E2 PWS-E2
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Structure Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
    Number of SCRs, Diodes 3 SCRs, 3 Diodes 3 SCRs, 3 Diodes
    Voltage - Off State 1.2 kV 1.4 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 110 A 110 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 58 A 58 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1150A, 1230A 1150A, 1230A
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)