    IXYS VUO80-16NO1
    Part No.:
    VUO80-16NO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    V1-A
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVUO80-16NO1.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 82A V1-A
    Shipping
    Inventory:20
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    V1-A
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    82 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.14 V @ 30 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    40 µA @ 1600 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VUO80-16NO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VUO80-16NO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VUO80-16NO1?
    Image VUO80-08NO1 VUO80-16NO1 VUO80-12NO1 VUO80-18NO1
    Part Number VUO80-08NO1 VUO80-16NO1 VUO80-12NO1 VUO80-18NO1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - -
    Package/Case V1-A V1-A V1-A V1-A
    Packaging Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active
    Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
    Technology Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V 1.6 kV 1.2 kV 1.8 kV
    Current - Average Rectified (Io) 82 A 82 A 82 A 82 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 800 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 1200 V 40 µA @ 1800 V