    IXYS VUO52-12NO1
    Part No.:
    VUO52-12NO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    V1-A
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVUO52-12NO1.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.2KV 54A V1-A
    Shipping
    Inventory:4
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    V1-A
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.2 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    54 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.13 V @ 20 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    40 µA @ 1200 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VUO52-12NO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VUO52-12NO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VUO52-12NO1?
    Image VUO52-22NO1 VUO52-16NO1 VUO52-12NO1 VUO52-20NO1 VUO52-08NO1
    Part Number VUO52-22NO1 VUO52-16NO1 VUO52-12NO1 VUO52-20NO1 VUO52-08NO1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - - -
    Package/Case V1A-PAK V1-A V1-A V1-A V1-A
    Packaging Box Bulk Tray Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
    Technology Standard Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 2.2 kV 1.6 kV 1.2 kV 2 kV 800 V
    Current - Average Rectified (Io) 60 A 54 A 54 A 54 A 54 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.13 V @ 20 A 1.13 V @ 20 A 1.13 V @ 20 A 1.13 V @ 20 A 1.13 V @ 20 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 2200 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 1200 V 40 µA @ 2000 V 40 µA @ 800 V