    IXYS VUB145-16NO1
    Part No.:
    VUB145-16NO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    E2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVUB145-16NO1.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 145A E2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    E2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Three Phase (Braking)
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    145 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.68 V @ 150 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1600 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VUB145-16NO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VUB145-16NO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VUB145-16NO1?
    Image VUB145-16NOXT VUB145-16NO1
    Part Number VUB145-16NOXT VUB145-16NO1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case E2 E2
    Packaging Box Box
    Product Status Active Obsolete
    Diode Type Three Phase (Braking) Three Phase (Braking)
    Technology Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV 1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io) 150 A 145 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.68 V @ 150 A 1.68 V @ 150 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1600 V 100 µA @ 1600 V
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)