    IXYS VTOF70-08IO7
    Part No.:
    VTOF70-08IO7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    FO-T-A
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVTOF70-08IO7.pdf
    Description:
    RECT BRIDGE 3PH 800V FO-T-A
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    FO-T-A
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    Bridge, 3-Phase - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes:
    6 SCRs
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    70 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    550A, 600A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order VTOF70-08IO7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VTOF70-08IO7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VTOF70-08IO7?
    Image VTOF70-08IO7 VTOF70-16IO7
    Part Number VTOF70-08IO7 VTOF70-16IO7
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case FO-T-A FO-T-A
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Structure Bridge, 3-Phase - All SCRs Bridge, 3-Phase - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes 6 SCRs 6 SCRs
    Voltage - Off State 800 V 1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 70 A 70 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 550A, 600A 550A, 600A
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)