    IXYS VKI75-06P1
    Part No.:
    VKI75-06P1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    ECO-PAC2
    Description:
    IGBT MOD 600V 69A 208W ECO-PAC2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    ECO-PAC2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Full Bridge Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    69 A
    Power - Max:
    208 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.8V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    800 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    2.8 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VKI75-06P1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VKI75-06P1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VKI75-06P1?
    Image VKI75-06P1
    Part Number VKI75-06P1
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case ECO-PAC2
    Packaging Box
    Product Status Active
    IGBT Type NPT
    Configuration Full Bridge Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 69 A
    Power - Max 208 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 800 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.8 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)