    IXYS VBO13-16AO2
    Part No.:
    VBO13-16AO2
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    4-Square, FO-A
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVBO13-16AO2.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1P 1.6KV 18A FO-A
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    4-Square, FO-A
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Avalanche
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    18 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 55 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    300 µA @ 1600 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    QC Terminal
    Supplier Device Package:
    FO-A
    1. How to order VBO13-16AO2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VBO13-16AO2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VBO13-16AO2?
    Image VBO13-08NO2 VBO13-12NO2 VBO13-16NO2 VBO13-12AO2 VBO13-16AO2
    Part Number VBO13-08NO2 VBO13-12NO2 VBO13-16NO2 VBO13-12AO2 VBO13-16AO2
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - - -
    Package/Case 4-Square, FO-A 4-Square, FO-A 4-Square, FO-A 4-Square, FO-A 4-Square, FO-A
    Packaging Bulk Bulk Bulk Box Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Diode Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
    Technology Standard Standard Standard Avalanche Avalanche
    Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V 1.2 kV 1.6 kV 1.2 kV 1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io) 18 A 18 A 18 A 18 A 18 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 55 A 1.8 V @ 55 A 1.8 V @ 55 A 1.8 V @ 55 A 1.8 V @ 55 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 800 V 300 µA @ 1200 V 300 µA @ 1600 V 300 µA @ 1200 V 300 µA @ 1600 V