    IXYS VBE100-06NO7
    Part No.:
    VBE100-06NO7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    ECO-PAC2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVBE100-06NO7.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 1P 600V 100A ECOPAC2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    ECO-PAC2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Single Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    100 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.04 V @ 60 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 4800 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order VBE100-06NO7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VBE100-06NO7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VBE100-06NO7?
    Image VBE100-12NO7 VBE100-06NO7
    Part Number VBE100-12NO7 VBE100-06NO7
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series FRED -
    Package/Case ECO-PAC2 ECO-PAC2
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Diode Type Single Phase Single Phase
    Technology Standard Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 100 A 100 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.7 V @ 60 A 2.04 V @ 60 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 1200 V 100 µA @ 4800 V
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)