    IXYS R1448NC20J
    Part No.:
    R1448NC20J
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-200AC, K-PUK
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedR1448NC20J.pdf
    Description:
    SCR 2KV 2916A W11
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-200AC, K-PUK
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Not For New Designs
    Voltage - Off State:
    2 kV
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    300 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    2.35 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    1448 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    2916 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    1 A
    Current - Off State (Max):
    150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    17000A @ 50Hz
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Clamp On
    Supplier Device Package:
    W11
    1. How to order R1448NC20J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the R1448NC20J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R1448NC20J?
    Image R1448NC20J
    Part Number R1448NC20J
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case TO-200AC, K-PUK
    Packaging Box
    Product Status Not For New Designs
    Voltage - Off State 2 kV
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 2.35 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 1448 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 2916 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 1 A
    Current - Off State (Max) 150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 17000A @ 50Hz
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C