    IXYS N3229QK020
    Part No.:
    N3229QK020
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs
    Package:
    TO-200AB, B-PuK
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedN3229QK020.pdf
    Description:
    SCR 200V 6305A WP2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-200AB, B-PuK
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Voltage - Off State:
    200 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    300 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max):
    1.57 V
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    3229 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    6305 A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    1 A
    Current - Off State (Max):
    100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    30800A @ 50Hz
    SCR Type:
    Standard Recovery
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    WP2
    1. How to order N3229QK020 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the N3229QK020 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of N3229QK020?
    Image N3229QK020
    Part Number N3229QK020
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case TO-200AB, B-PuK
    Packaging Box
    Product Status Active
    Voltage - Off State 200 V
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA
    Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.57 V
    Current - On State (It (AV)) (Max) 3229 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 6305 A
    Current - Hold (Ih) (Max) 1 A
    Current - Off State (Max) 100 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 30800A @ 50Hz
    SCR Type Standard Recovery
    Operating Temperature -40°C ~ 140°C