    IXYS MWI75-12T7T
    Part No.:
    MWI75-12T7T
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    E2
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 110A 355W E2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    E2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Trench
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    110 A
    Power - Max:
    355 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.15V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    4 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    5.35 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MWI75-12T7T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MWI75-12T7T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MWI75-12T7T?
    Image MWI75-06A7 MWI75-06A7T MWI75-12A8T MWI75-12T7T MWI75-12E8
    Part Number MWI75-06A7 MWI75-06A7T MWI75-12A8T MWI75-12T7T MWI75-12E8
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - - -
    Package/Case E2 E2 - E2 E3
    Packaging Box Box Tube Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    IGBT Type NPT NPT NPT Trench NPT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 1200 V 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 90 A 90 A 125 A 110 A 130 A
    Power - Max 280 W 280 W 500 W 355 W 500 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 75A 2.6V @ 15V, 75A 2.6V @ 15V, 75A 2.15V @ 15V, 75A 2.5V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1.3 mA 1.3 mA 5 mA 4 mA 1.1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.2 nF @ 25 V 3.2 nF @ 25 V 5.5 nF @ 25 V 5.35 nF @ 25 V 5.7 nF @ 25 V