    IXYS MWI450-12E9
    Part No.:
    MWI450-12E9
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    E+
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 640A 2200W E+
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    E+
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Three Phase
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    640 A
    Power - Max:
    2200 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 450A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    33 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MWI450-12E9 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MWI450-12E9 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MWI450-12E9?
    Image MWI450-12E9
    Part Number MWI450-12E9
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case E+
    Packaging Box
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT
    Configuration Three Phase
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 640 A
    Power - Max 2200 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 450A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 33 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)