    IXYS MUBW50-06A7
    Part No.:
    MUBW50-06A7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    E2
    Description:
    IGBT MODULE 600V 75A 250W E2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    E2
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Three Phase Inverter with Brake
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Power - Max:
    250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    800 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    2.8 nF @ 25 V
    Input:
    Three Phase Bridge Rectifier
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order MUBW50-06A7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MUBW50-06A7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MUBW50-06A7?
    Image MUBW50-12A8 MUBW50-06A7 MUBW50-17T8 MUBW50-12E8 MUBW50-12T8
    Part Number MUBW50-12A8 MUBW50-06A7 MUBW50-17T8 MUBW50-12E8 MUBW50-12T8
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - - -
    Package/Case E3 E2 E3 E3 E3
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Active Obsolete Active
    IGBT Type NPT NPT Trench - Trench
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 600 V 1700 V 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 85 A 75 A 74 A 90 A 80 A
    Power - Max 350 W 250 W 290 W 350 W 270 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 50A 2.4V @ 15V, 50A 2.4V @ 15V, 50A 2.4V @ 15V, 50A 2.15V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 3.7 mA 800 µA 400 µA 800 µA 2.7 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.3 nF @ 25 V 2.8 nF @ 25 V 4.4 nF @ 25 V 3.8 nF @ 25 V 3.5 nF @ 25 V