    IXYS MLO230-12IO7
    Part No.:
    MLO230-12IO7
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMLO230-12IO7.pdf
    Description:
    MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC2
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    1-Phase Controller - SCR/Diode
    Number of SCRs, Diodes:
    1 SCR, 1 Diode
    Voltage - Off State:
    1.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    105 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    180 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    2250A, 2400A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order MLO230-12IO7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MLO230-12IO7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MLO230-12IO7?
    Image MLO230-08IO7 MLO230-12IO7 MLO230-16IO7
    Part Number MLO230-08IO7 MLO230-12IO7 MLO230-16IO7
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS
    Series - - -
    Package/Case Module Module Module
    Packaging Box Box Box
    Product Status Active Active Active
    Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode
    Voltage - Off State 800 V 1.2 kV 1.6 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 105 A 105 A 105 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 180 A 180 A 180 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A, 2400A 2250A, 2400A 2250A, 2400A
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)