    IXYS MIXG240W1200PT-PC
    Part No.:
    MIXG240W1200PT-PC
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Description:
    IGBT MODULE MIXG240W1200PTEH-PC
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Configuration:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    Current - Collector (Ic) (Max):
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    Current - Collector Cutoff (Max):
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    Input:
    NTC Thermistor:
    Operating Temperature:
    Mounting Type:
    Supplier Device Package:
    1. How to order MIXG240W1200PT-PC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MIXG240W1200PT-PC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIXG240W1200PT-PC?
    Image MIXG240W1200PTEH MIXG240W1200PT-PC
    Part Number MIXG240W1200PTEH MIXG240W1200PT-PC
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case Module -
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    IGBT Type - -
    Configuration Three Phase Inverter -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V -
    Current - Collector (Ic) (Max) 312 A -
    Power - Max 938 W -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 200A -
    Current - Collector Cutoff (Max) 150 µA -
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 10.6 nF @ 100 V -
    Input Standard -
    NTC Thermistor Yes -
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ) -