    IXYS MCO450-22IO1
    Part No.:
    MCO450-22IO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Y1-CU
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMCO450-22IO1.pdf
    Description:
    MOD THYRISTOR SGL 2200V Y1-CU
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Y1-CU
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    Single
    Number of SCRs, Diodes:
    1 SCR
    Voltage - Off State:
    2.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    464 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    750 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    2 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    300 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    15000A, 16000A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    300 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 130°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order MCO450-22IO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MCO450-22IO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCO450-22IO1?
    Image MCO450-20IO1 MCO450-22IO1
    Part Number MCO450-20IO1 MCO450-22IO1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case Y1-CU Y1-CU
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    Structure Single Single
    Number of SCRs, Diodes 1 SCR 1 SCR
    Voltage - Off State 2 kV 2.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 464 A 464 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 750 A 750 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 300 mA 300 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 15000A, 16000A 15000A, 16000A
    Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA 300 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ) -40°C ~ 130°C (TJ)