    IXYS MCC224-22IO1
    Part No.:
    MCC224-22IO1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    Y1-CU
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMCC224-22IO1.pdf
    Description:
    MOD THYRISTOR DUAL 2200V Y1-CU
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Y1-CU
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Structure:
    Series Connection - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes:
    2 SCRs
    Voltage - Off State:
    2.2 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    240 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    400 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    2 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    8000A, 8500A
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 140°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order MCC224-22IO1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MCC224-22IO1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCC224-22IO1?
    Image MCC224-20IO1 MCC224-22IO1 MCC224-24IO1
    Part Number MCC224-20IO1 MCC224-22IO1 MCC224-24IO1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS
    Series - - -
    Package/Case Y1-CU Y1-CU Module
    Packaging Box Box Box
    Product Status Active Active Active
    Structure Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs
    Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
    Voltage - Off State 2 kV 2.2 kV 2.4 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 240 A 240 A 240 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 400 A 400 A 400 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V 2 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8000A, 8500A 8000A, 8500A 8000A, 8500A
    Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 150 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ) -40°C ~ 140°C (TJ) -40°C ~ 140°C (TJ)