    IXYS IXYX220N65A5
    Part No.:
    IXYX220N65A5
    Package:
    TO-247-3 Variant
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXYX220N65A5.pdf
    Description:
    650V, 220A, XPT Gen5 A5 IGBT in
    Series:
    Gen5 XPT™
    Package/Case:
    TO-247-3 Variant
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    510 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    1.18 kA
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.35V @ 15V, 100A
    Power - Max:
    1.61 kW
    Switching Energy:
    1.3mJ (on), 7.95mJ (off)
    Gate Charge:
    750 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    64ns/540ns
    Test Condition:
    300V, 100A, 1Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    PLUS247™-3
    1. How to order IXYX220N65A5 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYX220N65A5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYX220N65A5?
    Image IXYX220N65A5
    Part Number IXYX220N65A5
    Manufacturer IXYS
    Series Gen5 XPT™
    Package/Case TO-247-3 Variant
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 510 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 1.18 kA
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.35V @ 15V, 100A
    Power - Max 1.61 kW
    Switching Energy 1.3mJ (on), 7.95mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 750 nC
    Td (on/off) @ 25°C 64ns/540ns
    Test Condition 300V, 100A, 1Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)