    IXYS IXYP20N65B3D1
    Part No.:
    IXYP20N65B3D1
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXYP20N65B3D1.pdf
    Description:
    IGBT PT 650V 58A TO220
    Series:
    XPT™, GenX3™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    58 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    108 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    230 W
    Switching Energy:
    500µJ (on), 450µJ (off)
    Gate Charge:
    29 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    12ns/103ns
    Test Condition:
    400V, 20A, 20Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    25 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order IXYP20N65B3D1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYP20N65B3D1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYP20N65B3D1?
    Image IXYP20N65B3D1
    Part Number IXYP20N65B3D1
    Manufacturer IXYS
    Series XPT™, GenX3™
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 58 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 108 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
    Power - Max 230 W
    Switching Energy 500µJ (on), 450µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 29 nC
    Td (on/off) @ 25°C 12ns/103ns
    Test Condition 400V, 20A, 20Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)