    IXYS IXYP10N65C3D1
    Part No.:
    IXYP10N65C3D1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXYP10N65C3D1.pdf
    Description:
    IGBT PT 650V 30A TO220
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX3™, XPT™
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    54 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.5V @ 15V, 10A
    Power - Max:
    160 W
    Switching Energy:
    240µJ (on), 110µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    18 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    20ns/77ns
    Test Condition:
    400V, 10A, 50Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    170 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220
    1. How to order IXYP10N65C3D1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYP10N65C3D1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYP10N65C3D1?
    Image IXYP10N65C3D1M IXYP10N65C3D1
    Part Number IXYP10N65C3D1M IXYP10N65C3D1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series XPT™, GenX3™ GenX3™, XPT™
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    IGBT Type - PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 15 A 30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 50 A 54 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 10A 2.5V @ 15V, 10A
    Power - Max 53 W 160 W
    Switching Energy 240µJ (on), 170µJ (off) 240µJ (on), 110µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 18 nC 18 nC
    Td (on/off) @ 25°C 20ns/77ns 20ns/77ns
    Test Condition 400V, 10A, 50Ohm, 15V 400V, 10A, 50Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 26 ns 170 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)