    IXYS IXYK110N120A4
    Part No.:
    IXYK110N120A4
    Package:
    TO-264-3, TO-264AA
    Description:
    IGBT 1200V 110A GENX4 XPT TO-264
    Series:
    XPT™, GenX4™
    Package/Case:
    TO-264-3, TO-264AA
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    375 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    900 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 110A
    Power - Max:
    1360 W
    Switching Energy:
    2.5mJ (on), 8.4mJ (off)
    Gate Charge:
    305 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    42ns/550ns
    Test Condition:
    600V, 50A, 1.5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    TO-264 (IXYK)
    1. How to order IXYK110N120A4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYK110N120A4 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYK110N120A4?
    Image IXYK110N120A4
    Part Number IXYK110N120A4
    Manufacturer IXYS
    Series XPT™, GenX4™
    Package/Case TO-264-3, TO-264AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 375 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 900 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 110A
    Power - Max 1360 W
    Switching Energy 2.5mJ (on), 8.4mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 305 nC
    Td (on/off) @ 25°C 42ns/550ns
    Test Condition 600V, 50A, 1.5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)