    IXYS IXYH85N120A4
    Part No.:
    IXYH85N120A4
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXYH85N120A4.pdf
    Description:
    IGBT GENX4 1200V 85A TO247
    Shipping
    Inventory:212
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    300 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    520 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 85A
    Power - Max:
    1150 W
    Switching Energy:
    4.9mJ (on), 8.3mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    200 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    40ns/400ns
    Test Condition:
    600V, 60A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    40 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 (IXTH)
    1. How to order IXYH85N120A4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYH85N120A4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYH85N120A4?
    Image IXYH85N120A4
    Part Number IXYH85N120A4
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 300 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 520 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 85A
    Power - Max 1150 W
    Switching Energy 4.9mJ (on), 8.3mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 200 nC
    Td (on/off) @ 25°C 40ns/400ns
    Test Condition 600V, 60A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)