    IXYS IXYH40N65B3D1
    Part No.:
    IXYH40N65B3D1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXYH40N65B3D1.pdf
    Description:
    IGBT
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    XPT™, GenX3™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    86 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    195 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2V @ 15V, 40A
    Power - Max:
    300 W
    Switching Energy:
    800µJ (on), 1.25mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    68 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    20ns/140ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    37 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 (IXTH)
    1. How to order IXYH40N65B3D1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXYH40N65B3D1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXYH40N65B3D1?
    Image IXYH40N65B3D1
    Part Number IXYH40N65B3D1
    Manufacturer IXYS
    Series XPT™, GenX3™
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 86 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 195 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
    Power - Max 300 W
    Switching Energy 800µJ (on), 1.25mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 68 nC
    Td (on/off) @ 25°C 20ns/140ns
    Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 37 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)