    IXYS IXXK160N65C4
    Part No.:
    IXXK160N65C4
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-264-3, TO-264AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXXK160N65C4.pdf
    Description:
    IGBT 650V 290A 940W TO264
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX4™, XPT™
    Package/Case:
    TO-264-3, TO-264AA
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    290 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    800 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 160A
    Power - Max:
    940 W
    Switching Energy:
    3.5mJ (on), 1.3mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    422 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    52ns/197ns
    Test Condition:
    400V, 80A, 1Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-264 (IXXK)
    1. How to order IXXK160N65C4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXXK160N65C4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXXK160N65C4?
    Image IXXK160N65C4
    Part Number IXXK160N65C4
    Manufacturer IXYS
    Series GenX4™, XPT™
    Package/Case TO-264-3, TO-264AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 290 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 800 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 160A
    Power - Max 940 W
    Switching Energy 3.5mJ (on), 1.3mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 422 nC
    Td (on/off) @ 25°C 52ns/197ns
    Test Condition 400V, 80A, 1Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)