    IXYS IXXH80N65B4D1
    Part No.:
    IXXH80N65B4D1
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXXH80N65B4D1.pdf
    Description:
    IGBT PT 650V 180A TO247AD
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    XPT™, GenX4™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    180 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    430 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 80A
    Power - Max:
    625 W
    Switching Energy:
    3.36mJ (on), 1.83mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    120 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    26ns/112ns
    Test Condition:
    400V, 80A, 3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    100 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD (IXXH)
    1. How to order IXXH80N65B4D1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXXH80N65B4D1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXXH80N65B4D1?
    Image IXXH80N65B4D1
    Part Number IXXH80N65B4D1
    Manufacturer IXYS
    Series XPT™, GenX4™
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 180 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 430 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 80A
    Power - Max 625 W
    Switching Energy 3.36mJ (on), 1.83mJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 120 nC
    Td (on/off) @ 25°C 26ns/112ns
    Test Condition 400V, 80A, 3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)