    IXYS IXXH75N60C3
    Part No.:
    IXXH75N60C3
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXXH75N60C3.pdf
    Description:
    IGBT 600V 150A 750W TO247
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX3™, XPT™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    150 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    300 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.3V @ 15V, 60A
    Power - Max:
    750 W
    Switching Energy:
    1.6mJ (on), 800µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    107 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    35ns/90ns
    Test Condition:
    400V, 60A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD (IXXH)
    1. How to order IXXH75N60C3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXXH75N60C3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXXH75N60C3?
    Image IXXH75N60C3 IXXH75N60C3D1
    Part Number IXXH75N60C3 IXXH75N60C3D1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series GenX3™, XPT™ GenX3™, XPT™
    Package/Case TO-247-3 TO-247-2
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 150 A 150 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A 300 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 60A 2.3V @ 15V, 60A
    Power - Max 750 W 750 W
    Switching Energy 1.6mJ (on), 800µJ (off) 1.6mJ (on), 800µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 107 nC 107 nC
    Td (on/off) @ 25°C 35ns/90ns 35ns/90ns
    Test Condition 400V, 60A, 5Ohm, 15V 400V, 60A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - 25 ns
    Operating Temperature - -55°C ~ 175°C (TJ)