    IXYS IXXH40N65B4
    Part No.:
    IXXH40N65B4
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXXH40N65B4.pdf
    Description:
    IGBT 650V 120A 455W TO247AD
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX4™, XPT™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    120 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    240 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 40A
    Power - Max:
    455 W
    Switching Energy:
    1.4mJ (on), 560µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    77 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    28ns/144ns
    Test Condition:
    400V, 40A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD (IXXH)
    1. How to order IXXH40N65B4 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXXH40N65B4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXXH40N65B4?
    Image IXXH40N65B4 IXXH40N65B4D1 IXXH40N65B4H1
    Part Number IXXH40N65B4 IXXH40N65B4D1 IXXH40N65B4H1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS
    Series GenX4™, XPT™ XPT™, GenX4™ GenX4™, XPT™
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3 TO-247-2
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Obsolete Active
    IGBT Type PT - PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 120 A 115 A 120 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 240 A 225 A 240 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 40A 2V @ 15V, 40A 2V @ 15V, 40A
    Power - Max 455 W 455 W 455 W
    Switching Energy 1.4mJ (on), 560µJ (off) 1.4mJ (on), 800µJ (off) 1.4mJ (on), 560µJ (off)
    Input Type Standard Standard Standard
    Gate Charge 77 nC 66 nC 77 nC
    Td (on/off) @ 25°C 28ns/144ns 20ns/115ns 28ns/144ns
    Test Condition 400V, 40A, 5Ohm, 15V 400V, 40A, 5Ohm, 15V 400V, 40A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - 60 ns 120 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)