    IXYS IXGT20N120B
    Part No.:
    IXGT20N120B
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXGT20N120B.pdf
    Description:
    IGBT PT 1200V 40A TO268AA
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    80 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    3.4V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    190 W
    Switching Energy:
    2.1mJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    72 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    25ns/150ns
    Test Condition:
    960V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-268AA
    1. How to order IXGT20N120B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGT20N120B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGT20N120B?
    Image IXGT20N120B IXGT20N120BD1
    Part Number IXGT20N120B IXGT20N120BD1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series - -
    Package/Case TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
    Packaging Box Box
    Product Status Active Active
    IGBT Type PT -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 100 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.4V @ 15V, 20A 3.4V @ 15V, 20A
    Power - Max 190 W 190 W
    Switching Energy 2.1mJ (off) 2.1mJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 72 nC 72 nC
    Td (on/off) @ 25°C 25ns/150ns 25ns/150ns
    Test Condition 960V, 20A, 10Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - 40 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)