    IXYS IXGR40N60B2
    Part No.:
    IXGR40N60B2
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Description:
    IGBT 600V 60A 167W ISOPLUS247
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    HiPerFAST™
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    200 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    167 W
    Switching Energy:
    400µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    100 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    18ns/130ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 3.3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ISOPLUS247™
    1. How to order IXGR40N60B2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGR40N60B2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGR40N60B2?
    Image IXGR40N60B2 IXGR40N60B2D1
    Part Number IXGR40N60B2 IXGR40N60B2D1
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series HiPerFAST™ HiPerFAST™
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 60 A 60 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A 200 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 30A 1.9V @ 15V, 30A
    Power - Max 167 W 167 W
    Switching Energy 400µJ (off) 400µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 100 nC 100 nC
    Td (on/off) @ 25°C 18ns/130ns 18ns/130ns
    Test Condition 400V, 30A, 3.3Ohm, 15V 400V, 30A, 3.3Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - 25 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)