    IXYS IXGP20N120B
    Part No.:
    IXGP20N120B
    Package:
    TO-220-3
    Description:
    IGBT 1200V 40A 190W TO220
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    100 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    3.4V @ 15V, 20A
    Power - Max:
    190 W
    Switching Energy:
    2.1mJ (off)
    Gate Charge:
    72 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    25ns/150ns
    Test Condition:
    960V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order IXGP20N120B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGP20N120B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGP20N120B?
    Image IXGP20N120B3 IXGP20N120B IXGP20N120BD1
    Part Number IXGP20N120B3 IXGP20N120B IXGP20N120BD1
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS
    Series GenX3™ - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    IGBT Type PT - -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 36 A 40 A 40 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A 100 A 100 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.1V @ 15V, 16A 3.4V @ 15V, 20A 3.4V @ 15V, 20A
    Power - Max 180 W 190 W 190 W
    Switching Energy 920µJ (on), 560µJ (off) 2.1mJ (off) 2.1mJ (off)
    Input Type Standard Standard Standard
    Gate Charge 51 nC 72 nC 72 nC
    Td (on/off) @ 25°C 16ns/150ns 25ns/150ns 25ns/150ns
    Test Condition 600V, 16A, 15Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V 960V, 20A, 10Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) - - 40 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)