    IXYS IXGH60N60
    Part No.:
    IXGH60N60
    Package:
    TO-247-3
    Description:
    IGBT 600V 75A 300W TO247AD
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    200 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.7V @ 15V, 60A
    Power - Max:
    300 W
    Switching Energy:
    8mJ (off)
    Gate Charge:
    130 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    50ns/300ns
    Test Condition:
    480V, 60A, 2.7Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    1. How to order IXGH60N60 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGH60N60 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGH60N60?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGH60N60.
    Image IXGH60N60C3D1 IXGH60N60C3 IXGH60N60 IXGH60N60B2 IXGH60N60C2
    Part Number IXGH60N60C3D1 IXGH60N60C3 IXGH60N60 IXGH60N60B2 IXGH60N60C2
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series GenX3™ GenX3™ - HiPerFAST™ HiPerFAST™
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3
    Packaging Tube Tube Bulk Tube Tube
    Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    IGBT Type PT PT PT PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 75 A 75 A 75 A 75 A 75 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 300 A 360 A 200 A 300 A 300 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 40A 2.5V @ 15V, 40A 1.7V @ 15V, 60A 1.8V @ 15V, 50A 2.5V @ 15V, 50A
    Power - Max 380 W 380 W 300 W 500 W 480 W
    Switching Energy 800µJ (on), 450µJ (off) 800µJ (on), 450µJ (off) 8mJ (off) 1mJ (off) 480µJ (off)
    Input Type Standard Standard Standard Standard Standard
    Gate Charge 115 nC 115 nC 130 nC 170 nC 146 nC
    Td (on/off) @ 25°C 21ns/70ns 21ns/70ns 50ns/300ns 28ns/160ns 18ns/95ns
    Test Condition 480V, 40A, 3Ohm, 15V 480V, 40A, 3Ohm, 15V 480V, 60A, 2.7Ohm, 15V 400V, 50A, 3.3Ohm, 15V 400V, 50A, 2Ohm, 15V