    IXYS IXGA48N60B3-TRL
    Part No.:
    IXGA48N60B3-TRL
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Description:
    IXGA48N60B3 TRL
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    GenX3™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    48 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    280 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 32A
    Power - Max:
    300 W
    Switching Energy:
    840µJ (on), 660µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    115 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    22ns/130ns
    Test Condition:
    480V, 30A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    25 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (D2PAK)
    1. How to order IXGA48N60B3-TRL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXGA48N60B3-TRL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXGA48N60B3-TRL?
    Image IXGA48N60B3-TRL IXGA48N60B3
    Part Number IXGA48N60B3-TRL IXGA48N60B3
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series GenX3™ GenX3™
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Obsolete
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 48 A -
    Current - Collector Pulsed (Icm) 280 A 280 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 32A 1.8V @ 15V, 32A
    Power - Max 300 W 300 W
    Switching Energy 840µJ (on), 660µJ (off) 840µJ (on), 660µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 115 nC 115 nC
    Td (on/off) @ 25°C 22ns/130ns 22ns/130ns
    Test Condition 480V, 30A, 5Ohm, 15V 480V, 30A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 25 ns -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)