    IXYS IXBN42N170A
    Part No.:
    IXBN42N170A
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Description:
    IGBT MOD 1700V 42A 312W SOT227B
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    BIMOSFET™
    Package/Case:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Configuration:
    Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    42 A
    Power - Max:
    312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    6V @ 15V, 21A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    50 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    3.5 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-227B
    1. How to order IXBN42N170A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXBN42N170A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXBN42N170A?
    Image IXBN42N170A
    Part Number IXBN42N170A
    Manufacturer IXYS
    Series BIMOSFET™
    Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type -
    Configuration Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 42 A
    Power - Max 312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 6V @ 15V, 21A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.5 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)