    IXYS IXA4I1200UC-TRL
    Part No.:
    IXA4I1200UC-TRL
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIXA4I1200UC-TRL.pdf
    Description:
    IGBT 1200V 9A 45W TO252AA
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    9 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 3A
    Power - Max:
    45 W
    Switching Energy:
    400µJ (on), 300µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    12 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    Test Condition:
    600V, 3A, 330Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252AA
    1. How to order IXA4I1200UC-TRL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IXA4I1200UC-TRL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IXA4I1200UC-TRL?
    Image IXA4I1200UC-TUB IXA4I1200UC-TRL
    Part Number IXA4I1200UC-TUB IXA4I1200UC-TRL
    Manufacturer IXYS IXYS
    Series XPT™ -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tube Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    IGBT Type PT PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 9 A 9 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 3A 2.1V @ 15V, 3A
    Power - Max 45 W 45 W
    Switching Energy 400µJ (on), 300µJ (off) 400µJ (on), 300µJ (off)
    Input Type Standard Standard
    Gate Charge 12 nC 12 nC
    Td (on/off) @ 25°C 70ns/250ns -
    Test Condition 600V, 3A, 330Ohm, 15V 600V, 3A, 330Ohm, 15V
    Operating Temperature - -40°C ~ 150°C (TJ)