    IXYS FUO50-16N
    Part No.:
    FUO50-16N
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Bridge Rectifiers
    Package:
    i4-Pac™-5
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFUO50-16N.pdf
    Description:
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 50A I4-PAC
    Shipping
    Inventory:79
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    i4-Pac™-5
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Type:
    Three Phase
    Technology:
    Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max):
    1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io):
    50 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.15 V @ 15 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    20 µA @ 1600 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ISOPLUS i4-PAC™
    1. How to order FUO50-16N on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FUO50-16N price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FUO50-16N?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FUO50-16N.
    Image FUO50-16N
    Part Number FUO50-16N
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case i4-Pac™-5
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Type Three Phase
    Technology Standard
    Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io) 50 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 15 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1600 V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)