    IXYS FII40-06D
    Part No.:
    FII40-06D
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    IGBT Arrays
    Package:
    i4-Pac™-5
    Description:
    IGBT H BRIDGE 600V 40A I4PAK5
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    i4-Pac™-5
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    40 A
    Power - Max:
    125 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.2V @ 15V, 25A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    600 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    1.6 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ISOPLUS i4-PAC™
    1. How to order FII40-06D on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FII40-06D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FII40-06D?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FII40-06D.
    Image FII40-06D
    Part Number FII40-06D
    Manufacturer IXYS
    Series -
    Package/Case i4-Pac™-5
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
    Power - Max 125 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 25A
    Current - Collector Cutoff (Max) 600 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 1.6 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)