    IXYS DSSK30-0045A
    Part No.:
    DSSK30-0045A
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDSSK30-0045A.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO247AD
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    660 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    1. How to order DSSK30-0045A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DSSK30-0045A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DSSK30-0045A?
    Image DSSK30-018A DSSK30-01A DSSK30-0045A DSSK30-0045B
    Part Number DSSK30-018A DSSK30-01A DSSK30-0045A DSSK30-0045B
    Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
    Series - - - -
    Package/Case TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 180 V 100 V 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 15 A 780 mV @ 15 A 660 mV @ 15 A 470 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 180 V 500 µA @ 100 V 500 µA @ 45 V 10 mA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 150°C