    IXYS DPF30I300PA
    Part No.:
    DPF30I300PA
    Manufacturer:
    IXYS
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDPF30I300PA.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 300V 30A TO220AC
    Shipping
    Inventory:28
    Manufacturer:
    IXYS
    Series:
    HiPerFRED²™
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    300 V
    Current - Average Rectified (Io):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.17 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    55 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 300 V
    Capacitance @ Vr, F:
    42pF @ 150V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AC
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order DPF30I300PA on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DPF30I300PA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DPF30I300PA?
    Image DPF30I300PA
    Part Number DPF30I300PA
    Manufacturer IXYS
    Series HiPerFRED²™
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
    Current - Average Rectified (Io) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.17 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 300 V
    Capacitance @ Vr, F 42pF @ 150V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C