    Infineon Technologies T3160N14TOFVTXPSA1
    Part No.:
    T3160N14TOFVTXPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    SCRs - Modules
    Package:
    DO-200AE
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedT3160N14TOFVTXPSA1.pdf
    Description:
    SCR MODULE 1800V 7000A DO200AE
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    DO-200AE
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Structure:
    Single
    Number of SCRs, Diodes:
    1 SCR
    Voltage - Off State:
    1.8 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max):
    3160 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    7000 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    2.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    250 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    57000A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max):
    300 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order T3160N14TOFVTXPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the T3160N14TOFVTXPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T3160N14TOFVTXPSA1?
    Image T3160N14TOFVTXPSA1
    Part Number T3160N14TOFVTXPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case DO-200AE
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Structure Single
    Number of SCRs, Diodes 1 SCR
    Voltage - Off State 1.8 kV
    Current - On State (It (AV)) (Max) 3160 A
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 7000 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 57000A @ 50Hz
    Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C