    Infineon Technologies IRGS10B60KDTRLP
    Part No.:
    IRGS10B60KDTRLP
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIRGS10B60KDTRLP.pdf
    Description:
    IGBT 600V 22A 156W D2PAK
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    22 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    44 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.2V @ 15V, 10A
    Power - Max:
    156 W
    Switching Energy:
    140µJ (on), 250µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    38 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    30ns/230ns
    Test Condition:
    400V, 10A, 47Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    90 ns
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order IRGS10B60KDTRLP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IRGS10B60KDTRLP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IRGS10B60KDTRLP?
    Image IRGS10B60KDTRLP
    Part Number IRGS10B60KDTRLP
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 22 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 44 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 10A
    Power - Max 156 W
    Switching Energy 140µJ (on), 250µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 38 nC
    Td (on/off) @ 25°C 30ns/230ns
    Test Condition 400V, 10A, 47Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)