    Infineon Technologies IGW75N60TFKSA1
    Part No.:
    IGW75N60TFKSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedIGW75N60TFKSA1.pdf
    Description:
    IGBT TRENCH FS 600V 150A TO247-3
    Shipping
    Inventory:64
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    TrenchStop®
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    150 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    225 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2V @ 15V, 75A
    Power - Max:
    428 W
    Switching Energy:
    4.5mJ
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    470 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    33ns/330ns
    Test Condition:
    400V, 75A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    PG-TO247-3-1
    1. How to order IGW75N60TFKSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IGW75N60TFKSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IGW75N60TFKSA1?
    Image IGW75N60TFKSA1
    Part Number IGW75N60TFKSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series TrenchStop®
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
    Power - Max 428 W
    Switching Energy 4.5mJ
    Input Type Standard
    Gate Charge 470 nC
    Td (on/off) @ 25°C 33ns/330ns
    Test Condition 400V, 75A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)