    Infineon Technologies IFS100B17N3E4PB11BPSA1
    Part No.:
    IFS100B17N3E4PB11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    IGBT MOD 1700V 150A 600W
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    MIPAQ™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Full Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    150 A
    Power - Max:
    600 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.3V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    9 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order IFS100B17N3E4PB11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the IFS100B17N3E4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IFS100B17N3E4PB11BPSA1?
    Image IFS100B17N3E4PB11BPSA1
    Part Number IFS100B17N3E4PB11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series MIPAQ™
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Full Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
    Power - Max 600 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C