    Infineon Technologies FS75R17W2E4PB11BPSA1
    Part No.:
    FS75R17W2E4PB11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    LOW POWER EASY
    Shipping
    Inventory:18
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EasyPACK™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    45 A
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.3V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    35 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    6.8 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-EASY2B
    1. How to order FS75R17W2E4PB11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FS75R17W2E4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FS75R17W2E4PB11BPSA1?
    Image FS75R17W2E4PB11BPSA1
    Part Number FS75R17W2E4PB11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EasyPACK™
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 45 A
    Power - Max -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 35 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.8 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)