    Infineon Technologies FS50R12W2T7BPSA1
    Part No.:
    FS50R12W2T7BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    LOW POWER EASY AG-EASY2B-711
    Shipping
    Inventory:9
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EasyPACK™, TRENCHSTOP™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    50 A
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    Current - Collector Cutoff (Max):
    7.9 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    11.1 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-EASY2B
    1. How to order FS50R12W2T7BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FS50R12W2T7BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FS50R12W2T7BPSA1?
    Image FS50R12W2T7BPSA1
    Part Number FS50R12W2T7BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EasyPACK™, TRENCHSTOP™
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Three Phase Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
    Power - Max -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic -
    Current - Collector Cutoff (Max) 7.9 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 11.1 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)