    Infineon Technologies FF6MR12W2M1HB11BPSA1
    Part No.:
    FF6MR12W2M1HB11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedFF6MR12W2M1HB11BPSA1.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 1200V 145A MODULE
    Shipping
    Inventory:18
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    CoolSiC™
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Silicon Carbide (SiC)
    Configuration:
    2 N-Channel (Half Bridge)
    FET Feature:
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200V (1.2kV)
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    145A (Tj)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    5.4mOhm @ 150A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    5.15V @ 60mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    446nC @ 18V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    13200pF @ 800V
    Power - Max:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order FF6MR12W2M1HB11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FF6MR12W2M1HB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FF6MR12W2M1HB11BPSA1?
    Image FF6MR12W2M1HB11BPSA1
    Part Number FF6MR12W2M1HB11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series CoolSiC™
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Technology Silicon Carbide (SiC)
    Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
    FET Feature -
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 145A (Tj)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 150A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 60mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 446nC @ 18V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13200pF @ 800V
    Power - Max -
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)