    Infineon Technologies FF600R12IP4PB60BPSA1
    Part No.:
    FF600R12IP4PB60BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    PP IHM I
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    600 A
    Power - Max:
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.05V @ 15V, 600A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    37000 pF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order FF600R12IP4PB60BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FF600R12IP4PB60BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FF600R12IP4PB60BPSA1?
    Image FF600R12IP4PB60BPSA1
    Part Number FF600R12IP4PB60BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration 2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
    Power - Max -
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 600A
    Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 37000 pF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)