    Infineon Technologies FF450R17ME4B11BPSA1
    Part No.:
    FF450R17ME4B11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    MEDIUM POWER ECONO AG-ECONOD-311
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EconoDUAL™ 3
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    600 A
    Power - Max:
    2500 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.3V @ 15V, 450A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    3 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    36 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-ECONOD
    1. How to order FF450R17ME4B11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FF450R17ME4B11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FF450R17ME4B11BPSA1?
    Image FF450R17ME4B11BPSA1
    Part Number FF450R17ME4B11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EconoDUAL™ 3
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration 2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 600 A
    Power - Max 2500 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 450A
    Current - Collector Cutoff (Max) 3 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 36 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)