    Infineon Technologies FF300R07ME4B11BPSA1
    Part No.:
    FF300R07ME4B11BPSA1
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    MEDIUM POWER ECONO
    Shipping
    Inventory:13
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    EconoDUAL™ 3
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    650 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    390 A
    Power - Max:
    1100 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.95V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    18.5 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    AG-ECONOD-3
    1. How to order FF300R07ME4B11BPSA1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the FF300R07ME4B11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FF300R07ME4B11BPSA1?
    Image FF300R07ME4B11BPSA1
    Part Number FF300R07ME4B11BPSA1
    Manufacturer Infineon Technologies
    Series EconoDUAL™ 3
    Package/Case Module
    Packaging Tray
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration 2 Independent
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 390 A
    Power - Max 1100 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)